Nudu zaženou barvy

Možná právě teď je správný čas nejenom na změny v životě, ale i na úpravu našeho bezprostředního životního prostoru. Prostředníkem pro změny, který dokáže opravdové zázraky, jsou barvy.
Abychom docílily krásného a příjemného domova, nemusíme se řídit jenom aktuálními barevnými trendy. Radši si jako hlavní odstín vybereme ten, který je nám příjemný, a zbylé barvy s ním vhodně kombinujeme. Nová úprava stěn a nové barvy dokážou hotové zázraky a pomocí správně zvolených tónů lze nejenom upravit atmosféru, ale také opticky upravit rozměry prostoru.
Která je ta pravá?
Barvy dělíme na studené (zelená, modrá, fialová), teplé (žlutá, oranžová, červená, hnědá) a neutrální (bílá, šedá, černá). Studené barvy na nás působí uklidňujícím dojmem a vytvářejí iluzi většího prostoru. Naopak teplá žlutá, oranžová nebo červená jsou barvy aktivní, stimulují naši psychickou a fyzickou aktivitu, podporují komunikaci. Hnědá, která je s nimi ve skupině, pomáhá navodit dojem útulnosti.
Barvy volíme nejenom s ohledem na místnost, ale v potaz bereme i množství denního světla. Ve velkém prostoru, kde je světla dost, si můžeme dovolit výběr ze sytějších odstínů, jež pohlcují světlo a místnost pocitově zmenšují. Světlé barvy naopak místnost rozšíří a rozjasní. Také umělé osvětlení ovlivňuje vnímání – kombinace barev, která za denního světla lahodí oku, může při večerním osvětlení působit fádně.

Jak jednotlivé barvy působí
Renesanční bílá – slaví velký návrat, tedy přesněji takzvaná lomená bílá, jež je nepatrně obarvena například fialovou, modrou, růžovou nebo zelenou. Díky bílé barvě vznikají umírněné a čisté prostory.
Přirozená zelená – skvěle se kombinuje s přírodní hnědou a je nejbližší dnes populárnímu stylu džungle. Jednou z barev letošního roku je našedlá zelená, která má uklidňující až meditativní účinek a evokuje okamžitý pocit klidu a harmonie.
Nadčasová modrá – bude moderní vždy a ve všech časech, protože je to barva naděje a lepších zítřků. Odstíny modré mají vyjadřovat stálost, jistotu, klid, sebedůvěru a vzájemné napojení, jež jsou v současné době víc než žádoucí.
Energická červená – barva ohně a síly je vhodná především pro jedince se silně vyvinutou emoční stránkou osobnosti a přímo vyzývá k aktivitě. Je vhodná pro místnosti, ve kterých potřebujete podnítit aktivitu, například pracovnu.
Optimistická žlutá – má jako každá množství odstínů. Například tlumený útulný odstín kurkumy vytvoří hřejivý pocit domova. Žlutá barva má, hned po bílé, nejlepší schopnost světelného odrazu, opticky prostor rozšiřuje, a dopřává mu pocit záplavy slunečních paprsků.
Vždy elegantní šedá – je nejspolehlivějším základním prvkem interiéru, se šedou nemůžete v podstatě šlápnout vedle. V kombinaci se starým i moderním nábytkem vytvoří nadčasovou a klidnou atmosféru. Hodí se tak skvěle do obývacích pokojů, ve kterých pak můžete měnit dekorace a doplňky dle nálady nebo třeba ročního období.

Na kdy malování naplánovat?
Vymalovat svépomocí zvládne i naprostý laik, nicméně se vyplatí si celou činnost naplánovat. S vymalováním interiéru počkáme ideálně na teplejší počasí, kdy je možné bez problémů větrat. Proudění vzduchu urychlí schnutí barev. Všeobecně se doporučuje vymalovat pokoj po přibližně pěti letech od jeho poslední výmalby. U frekventovaných místností či v prostorech, kde dochází k nadměrnému zašpinění stěn, jako jsou chodba či kuchyň, se většinou nová výmalba provádí jednou za tři roky.
Foto: Dulux, Primalex a Hornbach